الرّحیل...

من ممکن است نتوانم تاریکی را از میان ببرم ولی با روشنایی شمعی کوچک فرق بین ظلمت و نور و حق و باطل را نشان می دهم و کسی که به دنبال نور است این نور هر چقدر که کوچک باشد در قلب او بزرگ خواهد بود. استاد شهیدم، دکتر مصطفی چمران

ذخیره‌‌سازی انرژی با نانولوله‌های کربنی آسیب‌‌دیده


دانشمندان دریافته‌اند که با وارد کردن نقص در ساختار نانولوله‌های کربنی می‌توانند خازن‌هایی بسازند که مبتنی بر نانولوله‌های کربنی هستند.

با افزایش ظرفیت باطری‌ها، زمان لازم برای شارژ نیز در آنها افزایش می‌یابد. خازن‌های الکترواستاتیکی خیلی سریع شارژ می‌شوند؛ اما ‌ظرفیت آنها بسیار محدود است، حال آنکه با ترکیب خازن‌های الکتروشیمیایی و سوپر خازن‌ها‌ می‌توان از مزایای آنها، ظرفیت بالا و سرعت شارژ بالا، استفاده کرد.

برای ساخت این خازن‌ها از نانولوله‌های کربنی آسیب‌دیده استفاده شده‌است. محققان دانشگاه کالیفرنیا در حین بررسی امکان استفاده از نانولوله‌های کربنی در حسگرهای شیمیایی دریافتند که می‌توان از نانولوله‌های کربنی آسیب‌‌دیده در ذخیره‌سازی انرژی استفاده کرد. در طول تست‌های اولیه آنها مشاهده کردند که می‌توان با ایجاد آسیب روی نانولوله‌ها، ظرفیت ذخیره‌سازی آنها را افزایش داد. در ضمن آنها موفق به دستیابی به روش‌هایی شدند که می‌توان در آن با بمباران نانولوله‌های کربنی به‌وسیله‌ی آرگون یا هیدروژن، بارهای موجود در سایت‌های آسیب‌دیده را افزایش یا کاهش داد. کنترل این روش بسیار حیاتی است؛ چرا که افزایش تعداد آسیب‌ها می‌تواند منجر به از بین رفتن هدایت الکتریکی نانولوله‌ها شود.

دانشمندان معتقدند خازن‌های ساخته‌شده از روش ابداعی آنها، نسبت به خازن‌های دیگر از دانسیته‌‌ی انرژی بیشتری برخوردارند. آنها امیدوارند نتایج تحقیقاتشان تأثیر قابل توجهی بر حوزه‌ی ذخیره‌‌سازی انرژی داشته باشد، همچنین دیگران را برای استفاده از نانولوله‌های کربنی در الکترودهای ذخیره‌کننده‌ی بار ترغیب کند. 

منابع:

 www.nano.ir

  
نویسنده : مهرناز ; ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ دی ۱۳۸۸