بالاخره تالاب ها هم مهم شدند...

بسم الله الرحمن الرحیم


سلام. بالاخره بعد از مدتها دولت برنامه حفاظت ، احیا و مدیریت تالاب ها و دریاچه های کشور رو  امروز عصر تصویب کرد. طرحی که اگه حداقل ده سال پیش تصویب شده بود و بهش احتمام ویژه ای می شد الان چنتا دریاچه ی خشک شده و تالاب خفه شده از اوتریفیکیشن رو دست کشور نمونده بود.

ایران کشوریه که بخاطر غنی بودن از انواع تالاب ها و دریاچه ها در مناطق و اقلیم های مختلف بسیار منحصر به فرده. این تالاب ها و دریاچه ها ارزش های اکولوژیک،  اقلیمی ، اقتصادی ، زیست محیطی و گردشگری بسیار خوبی رو برای مناطقشون ایجاد میکنند . با این که تصویب این طرح بسیار مهم و بسیار خوشحال کننده ست باید دید احتمام مسئولین امر در اجرای این طرح و به طبع اون احیاء تالاب ها و دریاچه های آسیب دیده  و کمک به حوزه های آبریز آنها چقدر اجرایی میشه. باید دید دولت می تونه جلو فعالیت های صنعتی آلاینده و الگوهای اشتباه کشاورزی رو که در حاشیه این مناطق وجود داره و موجب آلودگی و هدر رفت آب تالاب ها میشه بگیره یا نه. کاش نقش مشارکت مردمی هم در این طرح پررنگ دیده بشه و از مردم خود مناطق برای کمک به تالاب ها و دریاچه ها استفاده بشه  و هزاران امید دیگر..

تالاب ها یکی از مهمترین زیستگاه های مادر در طبیعت هستند ، محل پالایش آلودگی ها ، محل تولید مثل رشد و نمو بسیاری از گونه های آبزی ، محل زندگی بسیاری از گونه های کنار آبزی آب های شیرین  و نقش بسیار مهمی در ایجاد رونق اقتصادی مناطق اطرافشون دارند.

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمد مرادپور

سلام مقاله ایی به مناسبت 5 ژوئن روز جهانی محیط زیست آماده کردم،خوشحال میشم نظر شمارو در این مورد آگاه بشم. موفق باشید[گل]